Droga do fotografii

Na początku była fascynacja rysunkiem, grafiką i malarstwem. Po drodze była muzyka. Rock, blues, jazz, a potem kilkuletnia gra w orkiestrze muzyki klasycznej. Praca w zespole artystów choć trudna pokazała mi że każdy wysiłek włożony w tworzenie dzieła ma sens pod warunkiem, że robi się to szczerze i z pełnym zaangażowaniem. Kolejnym etapem była szkoła reklamy, gdzie poznałem tajniki kreowania wizerunku i siłę przekazu jaką daje obraz.

Luana dała mi do ręki aparat fotograficzny, od tamtego czasu nie rozstaje się nim i z nią. Jesteśmy teraz małżestwem i wspólnie pracujemy nad zdjęciami.

Fotografia jest kwintesencją wszystkich moich wcześniejszych doświadczeń, jest jedyną słuszną drogą, którą zawsze podążałem.

 

Dlaczego fotografia ślubna?

Głównym nurtem mojej działalności jest fotografia ślubna. Dziedzina ta wymaga bardzo szerokiego zakresu wiedzy i umiejętności. Podczas wykonywania zdjęć występuję głównie jako fotograf reportażysta rejestrujący zastaną rzeczywistość, lecz nie tylko. Ważną częścią przy realizacji zamówienia jest ślubna sesja zdjęciowa. Ślubny plener fotograficzny stawia wyzwania, które nakazują czuć się, jak kreatywny fotograf mody. Zdjęcia ślubne to też dobra fotografia portretowa. Pożądane są też umiejętności, które wymaga fotografia architektury i wnętrz oraz makro. Ze względu na swą interdyscyplinarność fotografia ślubna daje mi możliwości realizowania zleceń różnego typu.

 

Tam gdzie kończą się słowa zaczyna fotografia

Naciśnięcie spustu migawki jest często bardzo intymną czynnością, dlatego tak bardzo ważne są relacje pomiędzy fotografującym, a fotografowanym. Z bohaterami moich zdjęć spędzam często długie chwile na wspólnych rozmowach, wymieniając się swoimi spoztrzeżeniami, doświadczeniami. Bliski, przyjacielski stosunek pozwala na wykonanie intymnych i nieskrępowanych zdjęć. Cieszę się za każdym razem, gdy zostaje obdażony zaufaniem i zdaje sobie sparę z faktu że nie mogę zawieść.

 

Sprzęt

W pracy wykorzystuję głównie sprzęt firmy Canon.

Dodatkowo mam przy sobie mały aparat FujiFilm X100T, który jest obecnie najbardziej zaawansowanym dalmierzem alektronicznym. To typowy aparat do zdjęć reporterskich typu street photo. Obrazy które dzięki niemu powstają mają charakterystykę filmu celuloidowego zbliżając cyfrę do piękna analogu.

Aparat EOS 5D Mk III staje się idealnym partnerem podczas walki w poszukiwaniu światła dając dużo satysfakcji. Dla zwiększenia bezpieczenstwa zawsze posiadam ze sobą zapasową lustrzankę EOS 5D Mk II.

Podczas realizacji fotoreportażu ślubnego używam wysokiej klasy, głównie stałoogniskowych, jasnych obiektywów o najwyższych parametrach optycznych.

EF 15  f/2,8 fisheye

EF 24 f/1,4 L II

EF 50 f/1,4

EF 50  f/1.4 DG HSM Art - Sigma

EF 135 f/2,0,

oraz dwa zoomy

EF 16-35 f/2,8 L II

EF 70-200mm F/2.8 L IS II USM

Powyższe szkła pozwalają zapomnieć o lampie błyskowej.

Trudne warunki oświetleniowe wymagają jednak czasem zastosowania nawet kilku lamp Najnowsze lampy Canoan 600EX-RT z możliwością wyzwalania radiowego dają szanse  na uzyskanie naturalnych efektów świetlnych. Jeśli istnieje uzasadniona potrzeba podczas reportażu błyskam jednocześnie z dwóch źródeł światła. Umiejętne zbalansowanie natężenia światła i jego ukierunkowanie sprawia, że kadry wyglądają naturalnie i estetycznie.

 

W swojej pracy wykorzystuje również system przenośnego studia fotograficznego. Rozwiązanie to poszerza możliwości realizacji sesji. Daje szanse na wykonanie studyjnych sesji fotograficznych nawet w domu u klienta.